#213 - Předčasně narozené dítě, co to dalším?

Lena Koudová

Dobrý den

mám předčasně narozeného chlapečka, který si po narození prošel skoro vším co u novorozence jde, přes inkubátor, problémy s dýcháním, zúžený jícen, kdy problémy s jídlem byly takové, že mu museli zavést PEG sondu, doma dušení téměř na denním pořádku.
Teď, po 8 měsících, kdy už je to přeci jenom malinko klidnější, přemýšlím o druhém.
Tak jsem se chtěla poptat, zda se obávat, že když bylo první děťátko předčasně narozené, tak že bude i druhé?
Jsou nějaké průzkumy pravděpodobnosti, že i další miminka ne/budou nedonošená? Děkuji

Podrobnosti dotazu

# 213
KlientLena Koudová
Vytvořeno06/05/2021 11:08
Poslední aktualizace07/05/2021 22:59
Lékař:MUDr. Barbara Tesařová

MUDr. Barbara Tesařová

Dobrý večer,

odpověď na Vaši otázku není úplně jednoduchá, protože nepíšete, co bylo důvodem Vašeho předčasného porodu. Některé situace, zdravotní komplikace maminek mohou predikovat riziko opakovaného předčasného porodu, ale jednoznačná 100% přímá souvislost není, nemusíte se bát. Obecně platí, že např. problémy s otěhotněním, opakované potraty, krvácení v těhotenství, vysoký krevní tlak, cukrovka, životospráva, kouření, návykové látky aj. jsou často zodpovědné na předčasné narození dítěte. Pokud maminka má za sebou předčasný porod, je každé její další těhotenství sledované jako rizikové. Měla by být sledována a vedena ve specializovaném centru (ambulance rizikových a patologických těhotenství při perinatologických centrech), těhotenství by se mělo "plánovat". Pokud je tam i nějaký důvod genetického vyšetření před otěhotněním, podstoupit ho.

Doporučuji nejlépe pobavit se s Vašim ošetřujícím gynekologem, který Vás měl v péči při předchozím těhotenství, svěřit mu Vaše obavy, pocity, v klidu si věc probrat a pak se rozhodnout k dalšímu těhotenství. 8 měsíců od předchozího porodu je relativně krátká doba na celkové zotavení organismu maminky před dalším otěhotněním.

S pozdravem

BT

07/05/2021 22:59

Odpovídat může pouze personál a vlastník dotazu.